Lysá 2020

« zpět na seznam novinek

30. 6. 2020

Lysá 2020

19.09.2020 proběhne již 4. benefiční pochod na Lysou horu, tentokrát věnovaný Janě z Valašského Meziříčí. Jako každým rokem mohou všichni pomoci zakoupením trika v hodnotě 300,- Kč, nebo zasláním 300,- Kč na účet nadace kde do variabilního symbolu uvedou jméno osoby, a velikosti trika a tyto budou nachystaná k převzetí přímo na místě pochodu.

Plakát v plném rozlišení naleznete zde (jpg).

Příběh Jany

Jmenuji se Jana Indráková a narodila jsem se 12. června 2001. První dva roky života jsem strávila v dětském domově v Praze, poté si mě adoptovala rodina žijící ve Valašském Meziříčí, kde bydlíme i v současnosti.

Již v dětském domově mi byla diagnostikována praktická slepota na jedno oko, na druhém oku potom těžká slabozrakost. Tyto vady jsou ještě zhoršeny očním nystagmem - nekontrolované kmitání očních bulbů, takže se mohu pohybovat jen s hůlkou a vodícím psem. Na 1. stupni základní školy mi ještě byl zjištěn Aspergerův syndrom - vrozená porucha autistického spektra, s nímž se vyrovnávám dodnes. Myslím ale, že již aspoň zvládám základní společenské situace a každodenní komunikaci s lidmi. 

Ve svých 4 letech jsem se poprvé setkala s televizní kamerovou lupou, která mi nabídla nové obzory a která se ihned stala mou oblíbenou pomůckou. Díky její pevné instalaci u nás doma jsem byla schopná dělat domácí úkoly a taky mi umožnila věnovat se výtvarné tvorbě, při které jsem se mohla odreagovat. Během mé školní docházky na ZŠ jsem používala vestavěnou školní kamerovou lupu. Díky obdobné pomůcce, a hlavně za obrovské podpory mé osobní asistentky, studuji v současné době 3. ročník gymnázia ve Valašském Meziříčí. Příští rok na mě tedy čeká maturita a potom otázka - co dál?  

I přes můj zdravotní handicap jsem si již od dětství velice přála studovat na vysoké škole. Náročné vysokoškolské studium ale nejsem schopna absolvovat bez přenosné HD digitální kamery, která umožňuje jak čtení knih, psaní a čtení na notebooku, tak hlavně čtení informací napsaných na tabuli. Tato pomůcka je konstruována jako přenosná a tomu plně odpovídá její konstrukce, rozměry a hmotnost, ale také její cena. Ta je bohužel mimo finanční možnosti mé rodiny a zdravotní pojišťovny tuto pomůcku neproplácejí.  

Naštěstí se mi ale ozval Nadační fond Jonášek z Valašského Meziříčí, který mi nabídl pomoc v podobě Benefičního pochodu na Lysou horu, z jehož výtěžku bychom mohli pořídit potřebnou pomůcku a tím by se mi splnilo mé přání - studium na vysoké škole.

Budu ráda, pokud se i vy připojíte k této akci a zakoupením trička v červené barvě, kterou se svou vadou zraku díky jejímu zářivému odstínu nejlépe rozlišuji, pomůžete přispět k zakoupení digitální kamery.

Předem děkuji za vaši účast

Vaše Jana

Podporují nás